مقالات, همه

آموزش واکس زدن کفش

بعد از خرید یک کفش مناسب و راحت برای پا، برای داشتن یک استایل شیک و جذاب، مراقبت و نگهداری از آن کفش از اهمیت زیادی برخوردار است. این که کفشی که می پوشید تمیز و براق باشد یا برعکس کثیف و خاکی روی استایل جذاب و شیک پوشی شما تاثیر زیادی دارد. مراقبت و نگهداری از کفش با توجه به جنس آن متفاوت است. یکی از روش هایی که به دوام و طول عمر یک کفش کمک بسیار زیادی می کند واکس و روش صحیح واکس زدن است. در این مقاله به بررسی روش صحیح واکس زدن بر روی کفش چرمی می پردازیم.

برخی محصولات شرکت واکس ستاره تبریز را که  مرتبط با این مقاله می باشد را هم ببینید.

انواع واکس کفش
لازم است بدانید که چه نوع کفشی را می خواهید واکس بزنید. انتخاب برای واکس زدن کفش به جنس آن بستگی دارد. گرچه بیشتر کفش ها قابل واکس زدن هستند، اما مراقب برخی جنس ها مثل جیر باشید. واکس کفش به سه دسته تقسیم می شود:
مایع
کرمی
جامد
معمولاً واکس مایع کارگشا است، اما گاهی واکس های جامد یا کرمی، انتخاب های مناسب تری هستند.

واکس پوتین
گرچه می توانید از واکس کفش های معمولی هم برای پوتین استفاده کنید، اما گاهی آنها نیاز به واکس های مخصوصی دارند. پوتین ها در مقایسه با کفش های معمولی، معمولاً از چرم های سخت تری ساخته می شوند. این بدان معنی است که ممکن است یک واکس کفش معمولی برای یک پوتین به میزان کافی قوی و مطلوب نباشد. حین واکس زدن پوتین، توجه خود را بیشتر روی پنجه بگذارید. زیرا بیشترین آسیب به این ناحیه وارد می شود.

کرم کفش
کرم کفش اندکی با واکس متفاوت است. کاربرد آن بیشتر در کفش های چرمی نرم است که ممکن است واکس اندکی برای آن ها قوی باشد. نحوه ی استفاده و تاثیر کرم، کاملاً همانند واکس است و به علاوه خاصیت ضدآب هم دارد.

واکس کفش مومی
زنبورها به صورت طبیعی و روزانه از خود موم تراوش می کنند و درواقع از آن برای ساختن کندو استفاده می کنند. یک مزیت واکس مومی، ضدآب بودن آن است. پس اگر در مناطق پرباران زندگی می کنید، گزینه ی مناسبی برای شماست.

مراحل واکس زدن صحیح کفش چرم

  1. ابتدا قبل از شروع به واکس زدن باید وسایل مورد نیاز برای واکس زدن را آماده کرد. برای عمل واکس زدن باید یک پارچه یا روزنامه جهت قرار دادن کفش روی آن تهیه کرد. سپس دو عدد فرچه که یکی از آن ها برای واکس زدن  و دیگری مخصوص غبارگیری و براق کردن کفش است نیاز می باشد. واکس کرمی و واکس معمولی و نرم کننده چرم  نیز که اصلی ترین ماده برای واکس زدن می باشند. یک پارچه ترجیحا کمی مرطوب نیز کنار دستان باشد.

  2. کفش را با فرچه مخصوص غبارگیری تمیز کنید تا ذرات خاک و لکه و گل و لای از روی آن برطرف شوند. سپس با یک دستمالی که کمی مرطوب است سطح کفش را تمیز کنید تا دیگر اثری از لکه  و گرد و غبار روی کفش نماند در غیر این صورت با واکس زدن روی آن لکه روی کفش ماندگار می شود و به بافت کفش آسیب می رساند. بعد از این که کفش را با دستمال مرطوب تمیز کردید مدت کوتاهی صبر کنید تا سطح روی کفش خشک شود.

  3. هنگامی که کفش چرم را با دستمال مرطوب تمیز می کنید چرم آن حالت خشک و شکننده می گیرد به همین منظور باید از اسپری نرم کننده چرم استفاده کنید تا آسیبی به چرم نرسد و دوام آن افزایش پیدا کند. بعد از استفاده از نرم کننده چرم ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مواد به خوبی جذب چرم شوند.

  4. استفاده از واکس کرمی علاوه بر این که کفش را براق کرده و به آن جلا می دهد باعث حفاظت از بافت چرمی هم می شود و طول عمر کفش چرمی را زیاد می کند. کمی از واکس کرمی را روی کفش بریزید با یک دستمال یا ابر آن را روی کل سطح کفش پخش کنید و کمی صبر کنید تا جذب بافت چرمی شود.

  5. در این مرحله شروع به زدن واکس اصلی کنید. مقدار کمی از واکس را روی فرچه مخصوص واکس زدن بزنید یا اگر فرچه موجود نیست می توانید یک دستمال را به دور انگشت دست خود پیچیده و مواد واکس را به صورت دورانی روی کفش بمالید.به این ترتیب هم کفش زیباتر و براق تر می شود و هم به دوام و طول عمر آن افزوده می شود و شیک پوش تر و جذاب تر به نظر می رسید.

  6. برای براق شدن آینه ای مانند نوک کفش می توانید مقدار کمی از واکس را با یک قطره آب ترکیب کرده و روی نوک کفش به حالت دورانی بمالید این کار را چند بار تکرار کنید تا به براقیت دلخواه خود برسید.