مقالات, همه

همه چیز درباره واکس خودرو

دلایل استفاده از واکس خودرو، انواع واکس و روش درست واکس زدن بدنه خودرو
 

برخی محصولات شرکت واکس ستاره تبریز را که  مرتبط با این مقاله می باشد را هم ببینید.

انواع واکس خودرو

  • واکس مایع: واکس مایع یا Liquid Wax ساده ترین نوع واکس برای جلا دادن بدنه خودروست اما به نسبت واکس های نرم و سخت دوام کمتری دارد، به خاطر همین ماندگاری کوتاه، بعد از هر بار شستن ماشین با مواد شوینده از واکس مایع استفاده می شود.
  • واکس نرم: بسیاری از افراد به خاطر راحتی در استفاده، سطح پوشش دهی مناسب از واکس نرم یا Soft Wax استفاده می کنند. ماندگاری این نوع واکس ها از نوع مایع بیشتر است.
  • واکس سخت: این نوع واکس دارای اثر و ماندگاری بیشتری نسبت به انواع دیگر می باشد، به همین دلیل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، واکس سخت یا Hard Wax را می توان هر شش ماه یک بار استفاده نمود. به هنگام استفاده، مراحل واکس زدن باید به درستی رعایت شوند.

زمان مناسب استفاده از واکس خودرو چه وقتی است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم واکس آخرین چیزی است که باید استفاده شود، بعد از آن که خودرو به خوبی شسته شد و مطمئن شدید گرد و خاک، حشرات و دیگر آلاینده ها بر روی بدنه خودرو وجود ندارند واکس زدن را آغاز کنید.

واکس

زدن راهی برای نگهداری مناسب از بدنه خودرو در برابر عوامل و فاکتور هایی است که خواه یا ناخواه بر روی بدنه ماشین اثر می گذارند و در گذر زمان منجر به فرسایش می شوند. آیا واکس زدن خودرو ضروری است؟ چطور باید خودرو را واکس زد؟ چند وقت یکبار؟ چگونه؟ چه موقع؟

چرا باید بدنه خودرو را واکس زد؟

هدف اصلی از واکس زدن، محافظت از بدنه خودرو است. با واکس لایه ای میان سطح بدنه خودرو و محیط بیرون قرار می گیرد، بنابراین تماس مستقیم ذرات کثیف موجود در هوا، گرد و خاک، اشعه فرابنفش خورشید و رطوبت با رنگ و بدنه خودرو به حداقل خواهد رسید. آب و رطوبت حتی آب باران شامل آلاینده هایی هستند که با نفوذ به رنگ بدنه رفته رفته آن را از بین می برند. بهترین راه برای این که مطمئن شوید آب آسیبی به بدنه وارد نمی کند، استفاده از واکس هایی است که بدنه خودرو را هیدروکربنیک یا همان ضد آب می کند. با نگاهی به ویدئوی زیر این مسئله را بهتر متوجه خواهید شد، سمت چپ واکس زده شده و آب را به سرعت پس می زند درحالی که آب در قسمت راست که عاری از واکس است مدت ها باقی می ماند.

ماشین واکس کاری شده دیگر جایی برای دوده، حشرات و آلودگی های هوا نخواهد بود بنابراین نیازی به شستشوی مداوم و اساسی خودرو نیست. اگر به شکل زیر دقت کنید لایه نارنجی رنگ همان واکس است که تو رفتگی های ناشی از خراش و دیگر نقص های بدنه را پر می کند و سطحی صاف را بر خودرو ایجاد می نماید، عاملی که سبب براق شدن و زیبا به نظر رسیدن خودرو می شود. قطعا با واکس زدن، خودرویی درخشان و شیک خواهید داشت.

واکس زدن خودرو هر چند وقت یکبار لازم است؟

متناسب با میزان استفاده شما از خودرو و مناطق تردد، پاسخ به این سؤال متفاوت خواهد بود اما به طور کلی سالی چهار بار (سه ماه یکبار) پیشنهاد می شود و از طرفی استفاده بیش از یکبار در ماه نیز توصیه نمی شود، استفاده زیاد از واکس خودرو ممکن است به سایش رنگ بدنه ختم شود. می توانید آغاز هر فصل خودرو خود را واکس کاری کنید مخصوصا اگر در مکان هایی زندگی می کنید که بارش زیاد برف و باران یا تابش شدید آفتاب وجود دارد.