اخبار, اخبار تولیدات, اخبار داخلی, همه

تامین مواد اولیه، بزرگ‌ترین چالش صنایع بسته‌بندی فلزی است

مدیرعامل شرکت واکس ستاره صنعت تبریز گفت: کمبود مواد اولیه، چالش اصلی صنایع بسته‌بندی است؛ ما نیز به دلیل عدم دسترسی به ورق قلع‌اندود، مجبور شدیم کارخانه را به مدت دو ماه تعطیل کنیم.

مشروح خبر

مهدی حسین نژاد عبدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص وضعیت تولید شرکت واکس ستاره صنعت تبریز، اظهار داشت: شرکت ما در زمینه تولید واکس کفش و خودرو فعالیت می‌کند و از ورق قلع‌اندود برای ساخت بدنه، اسپری و قوطی واکس استفاده قرار می‌کنیم. ورق قلع‌اندود تنها بخش کمی از زنجیره تولید شرکت ما را تشکیل می‌دهد؛ زیرا در تولید محصولات واکس و اسپری، باید 400 تا 500 نوع ماده اولیه مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: تامین مواد اولیه بزرگ‌ترین چالش صنعت بسته‌بندی است؛ زیرا شرکت ما به دلیل نبود مواد اولیه در سال جاری حدود دو ماه تعطیل شد. در سال جاری نمایندگانی از اداره صنعت، معدن و تجارت استان و شرکت فولاد مبارکه برای ارزیابی ظرفیت پروانه بهره‌برداری و میزان تولید به شرکت ما مراجعه کردند و قرار شد سهمیه ورق قلع‌اندود از سوی شرکت فولاد مبارکه برای شرکت ما حدود یک هزار تن در سال باشد. هرچند که هنوز ورق مورد نیاز ما تامین نشده است ولی به نظر می‌رسد این سهمیه بتواند کفاف نیاز شرکت ما به ورق قلع‌اندود را بدهد.

news1a-min

مدیرعامل شرکت واکس ستاره صنعت تبریز اضافه کرد: البته در آستانه امضای یک قرارداد دیگر برای توسعه شرکت با یک شرکت خارجی هستیم. اگر این قرارداد منعقد شود، قطعا به میزان نیاز شرکت برای ورق قلع‌اندود اضافه خواهد شد و سهمیه کنونی کافی نخواهد بود.

حسین نژاد عبدی تصریح کرد: رکود نسبی بر صنعت بسته‌بندی حاکم شده و سرمنشا آن آشفتگی بازار ورق قلع‌اندود به عنوان ماده اولیه تولید است. در حال حاضر، بدون اختصاص سهمیه از سوی شرکت فولاد مبارکه، ناچار به تامین ورق از بازار آزاد هستیم. با این وجود، نمی‌توانیم همیشه سایز ورق مورد نیاز خود را از بازار آزاد در تهران و واسطه‌ها تامین کنیم. بنابراین باید سایزهای متفاوتی را بخریم که هدررفت زیادی در هنگام تولید محصول دارند. در نتیجه، ورق را گران خریداری می‌کنیم و ضایعات از آن را با بهایی بسیار ارزان، به مراکز بازیافت می‌فروشیم.

وی خاطرنشان کرد: شرکت ما تنها تامین ورق قلع‌اندود از داخل کشور را در دستور کار خود قرار داده است اما اگر قرارداد ما با شرکت خارجی اجرایی شود، ورق مورد استفاده در کارخانه، خارجی خواهد بود. تولید قوطی اسپری نیز در خارج صورت خواهد گرفت و شرکت ما تنها پرکردن این قوطی‌ها با واکس را بر عهده خواهد داشت. به نظر می‌رسد این فرآیند در سال آینده عملیاتی خواهد شد.

news1-b
مدیرعامل شرکت واکس ستاره صنعت تبریز در خصوص ضخامت و گرید مورد نیاز ورق قلع‌اندود برای تولید قوطی اسپری، عنوان کرد: تولید اسپری نیازمند ورق قلع‌اندود درجه یک است؛ زیرا این ورق باید بیشترین خاصیت کشسانی و نرم‌شدگی را داشته باشد. ضمن اینکه ورق‌های با ضخامت 0.18، 0.19 و 0.20 میلی‌متر برای تولید واکس و 0.28 و 0.30 میلی‌متر برای تولید اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته شرکت ما تنها قوطی واکس را تولید می‌کند اما باید قوطی اسپری را از حدود پنج شرکتی که در این زمینه فعال هستند، خریداری کنیم. این شرکت‌ها بدنه اسپری را از ورق‌های 0.18 تا 0.2 میلی‌متر و ابتدا و انتهای آن را از ورق‌های 0.30 و 0.32 میلی‌متر تولید می‌کنند.حسین نژاد عبدی بازار ورق قلع‌اندود را آشفته دانست و اذعان کرد: بازار این ورق، هم از نظر عرضه از سوی تولیدکنندگان و تجار و هم از نظر قیمت، بسیار بهم ریخته و نامتوازن است؛ زیرا پیش از تشکیل بورس کالا، تنظیم بازار بر عهده عرضه‌کننده و متقاضی بود اما از زمانی که عرضه ورق در بورس کالا انجام می‌شود، بسیاری از خریداران قادر به تامین ورق از بورس کالا نیستند و افرادی خارج از حوزه صنعت، اقدام به خرید ورق از بورس کالا می‌کنند. به همین دلیل، مسیر تقاضا و خرید ورق مشخص نیست. به همین دلیل شرکت ما خرید ورق از بازار آزاد را به عنوان تنها گزینه تامین انتخاب کرده است.

وی با اشاره به فرایند تولید قوطی و اسپری، خاطرنشان کرد: ورق قلع‌اندود عمدتا در بازار به صورت شیت خرید و فروش می‌شود و شرکت ما هم این ورق را به صورت شیت خریداری می‌کند؛ زیرا برش رول ورق نیازمند دستگاه‌هایی است که در حال حاضر آن را در اختیار نداریم. بنابراین ورق را به صورت شیت خریداری و سپس برای چاپ، به یک شرکت دیگر واگذار می‌کنیم. بعد از آن، ورق چاپ خورده را در داخل کارخانه به سایزهای مختلف برش می‌دهیم و در دستگاه‌هایی با قالب مخصوص قوطی را تولید می‌کنیم.

news1-c

سخن آخر

 

مدیرعامل شرکت واکس ستاره صنعت تبریز با گلایه از کیفیت ورق موجود در بازار، اذعان کرد: در بازار بیشتر ورق درجه دو فولاد مبارکه با تمپر 3، 4 و 5 موجود است و ورق درجه یک در بازار به سختی پیدا می‌شود. شرکت ما نیز با توجه به کمبود تولید ورق در کشور و واردات دشوار، هر ورقی که دسترسی و خرید آن آسان‌تر باشد را خریداری می‌کند. البته ورق درجه یک به دلیل کیفیت بالا، ضایعات نسبتا پایین و قابلیت رنگ‌پذیری و چاپ بهتری نسبت به سایر ورق‌ها دارد. به همین دلیل اولویت نخست ما خرید این نوع ورق است. البته در بازار، ورق وارداتی نیز وجود دارد که برخی از کارخانه‌های بزرگ به دلیل دارا بودن نقدینگی و دستگاه‌های چاپ و برش، اقدام به واردات ورق قلع‌اندود می‌کنند.